Anna


Následky kongenitálnej CMV infekcie:

  • psychomotorické zaostávanie
  • strata sluchu

Tešili sme sa na príchod druhého dieťaťa, tehotenstvo prebiehalo bez ťažkostí okrem mojej nevoľnosti a keď tá už konečne pominula, tak mi môj gynekológ pri treťom  veľkom sone oznámil, že malá má výrazne zväčšené mozgové komory. Predchádzalo tomu ochorenie celej rodiny. Naša prvá dcéra začala- horúčkou (ja som si myslela že to bude zo zubov) a bola z toho angína, ja som pokašliavala a mala som zvýšenú teplotu a manžel  mal vraj chrípku z ktorej bol až zápal pľúc…zrejme to bol CMV.

Rozbehla sa mašinéria vyšetrení plodu, všetky samozrejme v Bratislave. Echokardiografia, magnetická rezonancia, odbery krvi a čakanie v Bratislave na Kramároch na pôrod. Ešte vždy mám pri týchto spomienkach v sebe obrovskú ťažobu a množstvo rán ale aj vďačnosť. To určite chápete.

Anna sa narodila 27.5. 2018 o 12:37 na Kramároch. Adaptácia prebehla tesne po pôrode dobre, prisala sa, dýchala. No potom to už išlo ťažko- mala ako to spätne vidím dosť znakov CMV-  žltačka, zväčšené mozgové komory, menšia hlavička, zväčšená pečeň s kalcifikátmi a slezina, nevládna nedokázala sa najesť ani zo striekačky. Neplakala, nehlásila sa na jedenie… Nechali ju pri mne až kým ju 1.6. preložili na neonatologickú kliniku v Detskej fakultnej nemocnici. Až tam ma informovali, čo je vo veci a začal boj.

Nasadili jej Valdamin 16 mg/1 kg hmotnosti a učila sa piť. Spala, spala a spala, nehlásila sa ani jesť a bola som šťastná, keď zaplakala. Musela som ju sondovať  aj po návrate domov ešte 10 dní striedavo s fľaškou a prsníkom. Gastroezofagiálny reflux sa zmiernil až vymizol. Zvládli sme to s Božou pomocou. Dokázala sať z prsníka, doteraz je dojčená. Bohu vďaka aj mnohým ľuďom! Všimli sme si, že nereaguje na hlasné podnety. Opakované vyšetrovanie sluchových emisií- bilaterálne nevýbavné!

Okrem Valdaminu užívala Ursosan, Pirabene, vitamíny a neskôr po prepustení aj Maltofer, lebo mala výrazný pokles hemoglobínu. Sme v dispenzári neurologickej amb., rehabilitačnej amb., očnej amb., imunoalergoologia, antropometria, infektolog.amb. a ORL amb., lebo nepočuje.

Aktuálne máme od 16.januára načúvacie prístroje na oboch ušiach. Navštevujeme MUDr. Langovú na Kramároch kvôli nastavovaniam. Chodíme do Kremnice do špec.pedag.centra a s pani Hovorkovou sme v kontakte kvôli posunkovej reči.

Anna v jej 8.mesiacoch dokáže natiahnuť ruky za hračkami nad sebou aj pred sebou keď je na bruchu, dáva ich do úst, prijíma príkrmy lyžičkou. Neotočí sa, jedine sa dokáže prepadnúť z brucha na chrbát cez obe ruky preto ju musím fixovať. Cvičíme podľa Vojtu. Boli sme zatiaľ iba na RHB pobyte v Martine a v  Dunajskej Lužnej. A tešíme sa z každej maličkosti, lebo tie maličkosti nie sú samozrejmosťou…sú darom, milosťou…

Rehabilitácie a terapie, ktoré Anne pomáhajú a nie sú hradené zdravotnou poisťovňou:

  • fyzioterapia
  • intenzívne rehabilitačné pobyty
  • špeciálno-pedagogické intervencie